Perşembe, Aralık 3, 2020
Ana Sayfa Gündem Haberleri Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni sistem devreye giriyor

Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni sistem devreye giriyor

Araçların egzoz gazı ölçümü konusunda yeni sistem yakında devreye giriyor. Peki bu durum araç sahiplerine ne gibi yenilikler getirecek, detaylar haberimizde.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum egzoz gazı emisyonunun ölçümünde yeni sisteme geçeceklerini açıkladı. Devreye girecek olan bu sistem ile egzoz emisyon ölçümlerinde bazı yenilikler devreye alınacak. Şuana kadar yaşanan sıkıntıların bu ölçüm sistemi ile çözülmesi bekleniyor.

Yeni Sistemle Hava Kirliliği Azaltılacak

Büyük şehirlerde araç sayısı arttıkça, havada meydana gelen egzoz kirliliğin de arttığı dikkat çekilen açıklamada, bu yeni ölçüm sistemi ile birlikte araçların emisyonunu denetim altına alarak hava kirliliğinin azaltılması hedefleniyor. Yeni gelen sistemle bitlikte ölçüm ve denetim daha kolay bir şekilde yapılacak. Son günlerde halkın da sıklıkla şikayet ettiği gürültü kirliliğine sebep olan egzozlar da bu sistem sayesinde ağır yaptırımlara maruz kalacak. Araba üreticileri fabrika üretiminde bir aracın en az ses kirliliğine sebep olacak şekilde ses yalıtımlarını yapsa da insanlar sonradan farklı egzozlar takarak mahalle ve sokaklarda ses kirliliğine sebep oluyor. Bu sistemle bu da son bulacak. Araç sahibi isteyerek egzozu söküp sesli egzoz takamayacak.

Sesli Egzozlara Büyük Yaptırımlar Uygulanacak

Sesli egzoz takanlara büyük yaptırımlar uygulanacak. Egzoz emisyon testlerini yapan kurumlar görevi suistimal ederse, yetkinin iptal edilmesine gidecek kadar ağır yaptırımlar uygulanacak. Hatayı yapan personel de başka bir istasyonda çalışamayacak.

Kurum açıklamasında her aracın tek tek durdurulup emisyon kontrolünün yapılmayacağını, egzoz emisyonunu yaptırmayan araçların tespit edilerek sadece o araçların durdurulmasını sağlayacak sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Uygulamanın ilk olarak Ankara’da uygulanacağını belirten Kurum, yollardaki plaka okuma sistemim sayesinde tutanakların elektronik olarak verilebileceğini belirtti.

Egzoz emisyon haberimize Yorum

Özellikle Ankara ilimizde kenar mahallelerde ses çıkaran egzoz kullanan araç sayısı oldukça fazla olduğundan, bu uygulamanın Ankara’da başlaması isabetli bir karar olmuştur. Araçta bulunan egzoz nedeniyle uykusundan olan mı, çocuğu uyanan mı dersiniz, o kadar çok rahatsız olan kişi var ki, bu uygulama onların bu konuda kurtuluşuna sebep olması temennisiyle diyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunan Haberler

Ağrı’da 2 uzman çavuşumuz şehit oldu

Ağrının doğubayazıt ilçesinde PKKlı terörüstler ile askerlerimiz arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 askerimiz şehit oldu. Alınan bilgilere göre çatışmanın olduğu bölgenin Türkiye-İran sınırında olduğu...

Şentop: Türkiye kendi hakkını, hukukunu sonuna kadar korumaya kararlı

Doğu Akdenizde Türkiye'nin hak müdafası sürerken tüm hakkıyla sürerken TBMM başkanı Şentoptan önemli açıklamalar geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye kimsenin hakkına, hukukuna talip...

Dünya Ekseninin Eğik Olmasının Türkiye Üzerindeki Etkileri

Dünyamızı incelemeye devam ediyoruz. Bu konumuzda Dünya ekseninin eğik olmasının ülkemiz üzerindeki etkisi ile birlikte Eksen eğikliğinin ve yıllık hareketin sonuçları nedir kısaca açıklamaya çalışacağız.Yer ekseni yörünge düzlemine...

MHK’nın yeni başkanı kim oldu? Metin Tokat kimdir?

Geçtiğimiz günlerde mevcut MHK başkanı olan Zekeriya ALP ve arkadaşlarının istifasının ardından yeni MHK başkanının kim olacağı merak ediliyor. TFF yönetimi bu gündemle yarın...

Son Yorumlar