Cuma, Aralık 4, 2020
Ana Sayfa Gündem Haberleri 2020 hac iptal mi oldu? Hac ücretleri iade edilecek mi?

2020 hac iptal mi oldu? Hac ücretleri iade edilecek mi?

Bu yıl yapılan kura çekimleri sonucunda bu yıl hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları hacca gitmeye sabırla bekliyor. Dünyayı etkileyen virüs saldıgını nedeniyle Arabistanda da mescitler kapandı. Hac zamanına da az bir süre kaldı ve şuan için pandemi sonlanmış değil. 2020 hac iptal mi oldu? Hac ücretleri iade edilecek mi? Hac ücretleri nasıl iade edilecek?

Haber güncelleme 24.06.2020

Arabistan yetkilileri bu yıl yurt dışından hac adaylarının alınmayacağını açıkladı. Sadece yerel bazda hac organizasyonlarının olacağını açıkladı. Dolayısı ile bu yıl ülkemizden Arabistana hacı adaylarımız gidecemeyecek. Konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaparak kesin kayıt ücretlerinin her adaya iade edileceğini duyurdu. Ayrıca bu yıl kuradan hacca gitmeye hak kazanan adaylarının hakları yanmayacak ve bir sonraki yola aynen devredeceği bildirildi. Ücretlerin nasıl iade edilecğei hakkında kesin bir bilgi verilmese de her adayın banka hesabına yatırılacağını tahmin etmekteyiz.

Dünya gündemine giren pandemi nedeniyle bu yıl hac yapılacak mı merak konusu olmaya devam ediyor. Virüsün yayılımını engellemek amacıyla bu yılki hac ibadetinin yapılmayacağı söylense de henüz kesin bir açıklama gelmedi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Bircan konu ile ilgili olarak Arabistan makamlarınca bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Hac ücretleri iade edilecek mi?

Diyanet tarafınca yapılan açıklamaya göre hac ücretleri bu yıl iade edilecek.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, “Suudi Arabistan makamlarından 2020 haccının kriterleri, şartları, süresi, yaş aralığı, sağlık durumları, kotanın değişip değişmeyeceği, azalıp azalmayacağı noktasında tarafımıza herhangi bir resmi açıklama gelmemiştir.” dedi.

Bircan ayrıca Arabistanın Hac ibadeti için yüzde 20 sınırlama getirdiği iddialarına ilişkin de açıklamalar yaparak, hacca gideceklerin bu yıl 9 Ocakta kuralarının çekildiğini, hacıın meşakkatli bir ibadet olduğunu Haccın diğer ibadetlere göre önemli farklarından birinin sağlık olduğunu, ilgili şartları taşıyanların hac ibadetini yapma sorumluluğu taşıdığını belirtti.

Bilindiği üzere Makke ve Medine’de belli saatler arası sokağa çıkma yasağı halen devam ediyor. Mekke ve Medine’de ise belirli şartlar altında namazlar cemaatle kılınmaya başladı ve buşekilde devam ediyor.

Bircan ayrıca hacı adaylarının sabırla beklemelerini ve Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak açıklamaları takip etmelerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunan Haberler

Ağrı’da 2 uzman çavuşumuz şehit oldu

Ağrının doğubayazıt ilçesinde PKKlı terörüstler ile askerlerimiz arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 askerimiz şehit oldu. Alınan bilgilere göre çatışmanın olduğu bölgenin Türkiye-İran sınırında olduğu...

Şentop: Türkiye kendi hakkını, hukukunu sonuna kadar korumaya kararlı

Doğu Akdenizde Türkiye'nin hak müdafası sürerken tüm hakkıyla sürerken TBMM başkanı Şentoptan önemli açıklamalar geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye kimsenin hakkına, hukukuna talip...

Dünya Ekseninin Eğik Olmasının Türkiye Üzerindeki Etkileri

Dünyamızı incelemeye devam ediyoruz. Bu konumuzda Dünya ekseninin eğik olmasının ülkemiz üzerindeki etkisi ile birlikte Eksen eğikliğinin ve yıllık hareketin sonuçları nedir kısaca açıklamaya çalışacağız.Yer ekseni yörünge düzlemine...

MHK’nın yeni başkanı kim oldu? Metin Tokat kimdir?

Geçtiğimiz günlerde mevcut MHK başkanı olan Zekeriya ALP ve arkadaşlarının istifasının ardından yeni MHK başkanının kim olacağı merak ediliyor. TFF yönetimi bu gündemle yarın...

Son Yorumlar