Cumartesi, Kasım 28, 2020
Ana Sayfa Gündem Haberleri Referandumda Oy Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Referandumda Oy Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Oy verme kuralları nelerdir? Oy kullanma kuralları haberimizde. 16 Nisan referandumuna günler kala Yüksek Seçim Kurulu vatandaşların oy kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiği hususunda internet sitesi üzerinden bilgilendirme yayınladı.

Web sitesi üzerinden açıklanan verilere göre oy kullanırken vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar ve hangi durumlarda oyların geçersiz sayılacağı görsellerle tek tek açıklandı. Açıklanan verilere göre oy verme kabinine Cep telefonuyla girmenin yasak olduğu belirtilerek bu kurala uymayanlara ceza verileceği bu nedenle oy kabinine girmeden önce cep telefonlarınızın sandık kuruluna emanet etmeniz gerektiği belirtilmiştir.

Referandumda oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Oy pusulası beyaz ve kırmızı olacak şekilde ortadan ikiye ayrılmıştır. Beyaz Evet, kırmızı ise hayır bölgesidir. Tercih mührünü basarken mührü belirlenen alan içerisine basın, iki farklı alana mührü basarsanız oyunuz geçersiz sayılacaktır.

İmza atmayı unutmayın

Oy kullandıktan sonra kabinden çıkıp isminizin karşısına imza atmayı da unutmamanız gerekiyor.

Zarfın üzerinde Yüksek Seçim Kurulu logosu ile ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü olmak üzere çift mühür bulunmalıdır. Sandık kurulunca verilen birleşik oy pusulasının arkasında sandık kurulu mührü ve kağıdında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu fligranı bulunmalıdır.

Seçim kurulunca verilen, arkasında sandık kurulu mührü bulunan ve kağıdında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu fligranı bulunan birleşik oy pusulası üzerinde tercih ettiğiniz bölüme TERCİH mührünü basınız.

Birden Fazla Alana Mührü Basmayınız

Birden fazla bölüme mühür basmayınız. Birleşik oy pusulasına imza atmayın, herhangi bir işaret koymayınız. Yırtılan birleşik oy pusulaları geçerli değildir. Mührü iki alanın ortasına basmayın. Mührü tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayınız. Mühür basılmayan oy pusulaları geçersiz olacaktır.  TERCİH mührünü tercih ettiğiniz bölüme basıp basmadığınızı kontrol edin. Tercih mührü basılmamış oy pusulaları geçersizdir. Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır.

Halk oylaması için düzenlenmiş farklı biçim ve renkte olan birleşik oy pusulaları ve zarfı geçersizdir. Zarfın içine birleşik oy pusulasının dışında başka bir şey (broşür, ilan, kağıt vs.) koymayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunan Haberler

Ağrı’da 2 uzman çavuşumuz şehit oldu

Ağrının doğubayazıt ilçesinde PKKlı terörüstler ile askerlerimiz arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 askerimiz şehit oldu. Alınan bilgilere göre çatışmanın olduğu bölgenin Türkiye-İran sınırında olduğu...

Şentop: Türkiye kendi hakkını, hukukunu sonuna kadar korumaya kararlı

Doğu Akdenizde Türkiye'nin hak müdafası sürerken tüm hakkıyla sürerken TBMM başkanı Şentoptan önemli açıklamalar geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye kimsenin hakkına, hukukuna talip...

Dünya Ekseninin Eğik Olmasının Türkiye Üzerindeki Etkileri

Dünyamızı incelemeye devam ediyoruz. Bu konumuzda Dünya ekseninin eğik olmasının ülkemiz üzerindeki etkisi ile birlikte Eksen eğikliğinin ve yıllık hareketin sonuçları nedir kısaca açıklamaya çalışacağız.Yer ekseni yörünge düzlemine...

MHK’nın yeni başkanı kim oldu? Metin Tokat kimdir?

Geçtiğimiz günlerde mevcut MHK başkanı olan Zekeriya ALP ve arkadaşlarının istifasının ardından yeni MHK başkanının kim olacağı merak ediliyor. TFF yönetimi bu gündemle yarın...

Son Yorumlar