Salı, Aralık 1, 2020
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri GİB Vergi Beyannameleri süreleri uzadı son gün ne zaman?

GİB Vergi Beyannameleri süreleri uzadı son gün ne zaman?

Gelir İdaresi Başkanlığının kararına göre gelir vergisi için verilen mühlet uzatılarak, bugünden itibaren açıklanacak süreye kadar vatandaşlar gelir vergisi beyanlarını ibraz edebilecek. Peki son tahlilde vergi beyannamesi son ödeme tarihi oldu?

Yeniden belirlenecek mühlet Hazine Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ileri bir tarihte duyurulacak. Şimdilik ne kadar uzatıldığı hakkında yetkili kurumdan bir açıklama gelmedi. Fakat bu uzatım sadece bazı mükellefleri kapsıyor. 29 Mart 2019 tarih, 115 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile bazı vergi beyannamelerinin verilme süreleri belirsiz bir tarihe kadar uzatılmış oldu.

Yapılan açıklamanın detayında, söz konusu vergi süreleri hakkında Bakanlığa iletilen talepler neticesinde bu kararın alındığı belirtildi.

Bu doğrultuda yapılan açıklamaya göre;

Buna göre 1 Nisan 2019 tarihinden sonra verilmesi gereken Muhtasar (Gelir Vergisi Kanununun geçici 67. maddesi, Kurumlar Vergisi Kanununun 15. ve 30.maddesi kapsamında verilenler ile Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri dahil), Damga Vergisi, Katma Değer Vergisi, Kurumlar Vergisi, Yıllık Gelir Vergisi ve Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme süreleri tek seferde ödenen vergilerde ödeme süresinin, taksitle ödenen vergilerde ise ilk taksit ödeme süresinin son günü bitimine kadar uzatılmıştır.

Son durumla birlikte beyanname süreleri aşağıdaki tablodaki gibi gerçekleşti. Beyanname verecek vatandaşların bu süreler içerisinde beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Aksi halde kanunen vergi cezası doğacaktır.

Beyanname TürüBeyanname verilme zamanıÖdeme zamanı
MuhtasarTakip eden ayın 26’sıTakip eden ayın 26’sı
Damga VergisiTakip eden aynı 26’sıTakip eden ayın 26’sı
Katına Değer VergisiTakip eden aynı 26’sıTakip eden ayın 26’sı
Yıllık Gelir Vergisi (Basit Usul)Şubat Ayının son günüŞubat Ayının son günü
Yıllık Gelir VergisiMart Ayının son günüMart Ayının son günü
Kurumlar VergisiNisan Ayının son günüNisan Ayının son günü
Geçici Vergi 1. Dönem17 Mayıs17 Mayıs
Geçici Vergi 2. Dönem17 Ağustos17 Ağustos
Geçici Vergi 3. Dönem17 Kasım17 Kasım
Geçici Vergi 4. Dönem17 Şubat17 Şubat

 

Vergi Nedir?

Vergi, kanunlar gereği ülkenin ekonomik varlığını devam ettirebilmesi için vatandaşlarının kazandığı bedel ya da yaptığı harcamalardan belli oranlarda keserek aldığı paradır. Vergi, vatandaşlık görevi olmakla birlikte, vergi kaçakçılığı yapan kişiler kanunen suçlu sayılır. Kanunen cezası bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunan Haberler

Ağrı’da 2 uzman çavuşumuz şehit oldu

Ağrının doğubayazıt ilçesinde PKKlı terörüstler ile askerlerimiz arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 askerimiz şehit oldu. Alınan bilgilere göre çatışmanın olduğu bölgenin Türkiye-İran sınırında olduğu...

Şentop: Türkiye kendi hakkını, hukukunu sonuna kadar korumaya kararlı

Doğu Akdenizde Türkiye'nin hak müdafası sürerken tüm hakkıyla sürerken TBMM başkanı Şentoptan önemli açıklamalar geldi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye kimsenin hakkına, hukukuna talip...

Dünya Ekseninin Eğik Olmasının Türkiye Üzerindeki Etkileri

Dünyamızı incelemeye devam ediyoruz. Bu konumuzda Dünya ekseninin eğik olmasının ülkemiz üzerindeki etkisi ile birlikte Eksen eğikliğinin ve yıllık hareketin sonuçları nedir kısaca açıklamaya çalışacağız.Yer ekseni yörünge düzlemine...

MHK’nın yeni başkanı kim oldu? Metin Tokat kimdir?

Geçtiğimiz günlerde mevcut MHK başkanı olan Zekeriya ALP ve arkadaşlarının istifasının ardından yeni MHK başkanının kim olacağı merak ediliyor. TFF yönetimi bu gündemle yarın...

Son Yorumlar